Outsourcing Programistyczny w praktyce

Effectivity | poniedziałek, Listopad 6, 2017 | Outsourcing programistyczny

Oddelegowanie pracy związanej z rozwojem oprogramowania swojego biznesu to trudna decyzja. Zawsze pojawiają się pytania “Czy ktoś inny dobrze zadba o nasz system” i “Czy można mu zaufać?”. Aktualnie jednak coraz więcej firm decyduje się na przekazanie swoich systemów w ręce innych firm. Kiedy więc to rozwiązanie się opłaca i kiedy jest bezpieczne?

Na pewno muszą zostać spełnione pewne czynniki. Przykładowo, jeśli posiadamy jedynie stronę internetową lub nawet większy portal, to zazwyczaj wprowadzamy w nich zmiany raz na jakiś czas. W tym wypadku możemy śmiało korzystać z pomocy Software House’u lub nawet freelancerów, ponieważ nie zależy nam na szybkich terminach. Nie musimy nadążać za zmieniającym się rynkiem, nie musimy też gwarantować dostępności serwisu 24 godziny na dobę.

Natomiast jeżeli serwis lub oprogramowanie jest generatorem naszych zysków, wtedy nie możemy już pozwolić sobie na przerwy w jego działaniu. Nie możemy też zbyt wolno wprowadzać zmian, ponieważ konkurencja nie śpi. Nadchodzi więc moment podjęcia decyzji – zatrudnić programistę na własną rękę, czy skorzystać z pomocy innej firmy?

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta. Zatrudnienie programisty lub pomoc freelancera jest o wiele tańsza, a osoba, z którą współpracujemy jest na miejscu. Ale czy na pewno jest to idealne rozwiązanie? Branża IT jest aktualnie ogromnym rynkiem, z setkami różnych, stale rozwijających się technologii.  Jak rozpoznamy czy nowy pracownik posiada odpowiednie kwalifikacje i czy na pewno posiada kompetencje, aby w pełni zarządzać naszym systemem? Dodatkowo, kiedy nasz jedyny programista pójdzie na urlop lub zachoruje, to nikt przez ten czas nie będzie w stanie zadbać o nasz system. Tak samo dzieje się w momencie, gdy pracownik postanowi zmienić miejsce pracy. Ponowna rekrutacja, przeszkolenie pracownika i czas jego wdrożenia w projekt może generować nam spore koszty. Zastanówmy się ile razy słyszeliśmy w różnych miejscach, że aktualnie nie możemy czegoś załatwić, bo system nie działa.. 🙂

W takiej sytuacji z pewnością dobrze sprawdzi się wsparcie w postaci outsourcingu programistycznego. Kosztuje to zwykle więcej niż zatrudnienie programisty na etacie, jednak rozwiązuje nam ogromną ilość problemów. Przykładowo – zamawiamy wsparcie na 160 godzin w miesiącu (czyli na tyle, ile z reguły mógłby pracować nasz pracownik zatrudniony na etacie). Firma zapewni nam potrzebne kompetencje, ponieważ programista wydelegowany do projektu posiadać będzie wiedzę i doświadczenie całego zespołu. Dodatkowo nie musimy opłacać szkoleń i rozwoju pracownika, ponieważ wszystko to odbywa się już wewnątrz firmy, która świadczy nam takie usługi. Co więcej, firma świadczy nam usługę przez cały miesiąc, więc nie ma możliwości, aby system pozostał bez jakiejkolwiek opieki. Ogromnym atutem jest też skalowalność takiej obsługi. Jeśli potrzebujemy zwiększyć zakres godzinowy, firma jest w stanie bardzo szybko podwoić czas, który poświęca na nasz projekt – nie musimy w takim razie zaprzątać sobie głowy myślami o rekrutacji 🙂

Jeśli czujemy się pewnie w branży IT i jesteśmy w stanie zrozumieć potrzeby i zakres prac programistycznych dla naszego systemu, to budujemy i rozwijamy własny zespół, w którym nie zabraknie dobrze opłacanego lidera. Jeśli wolimy zaś wydelegować prace w ręce zewnętrznego zespołu i nie chcemy martwić się jego utrzymaniem i rozwojem, to zdecydowanie polecamy prace w zakresie outsourcingu programistycznego.

Autor wpisu: Effectivity

Effectivity Software House to firma specjalizująca się w zapewnianiu wsparcia programistycznego dla agencji, firm i startupów.